Top

Seo Nedir?

Arama Motoru Optimizasyon (SEO)

SEO nedir?
Arama Motoru Optimizasyonu, çok basit bir şekilde, arama motorlarından aldığınız dijital varlıkların herhangi birine trafik alma eylemidir.

En yaygın olarak varlığınız web sitenizdir, ancak trafiği de sürdürebileceğiniz birkaç dijital öğe hakkında konuşacağım.

Size sadece SEO’nun nasıl çalıştığını anlatmak için 30 saniyem olsaydı, size şu üç şeyi söylerdim:

Belge alaka düzeyi: Sayfalarımızda kullanıcılar ve arama motorları için daha alakalı hale getirmek için yaptığımız tüm şeyler.
Artan yetki: arama motorlarına, kullanıcılarımıza güvenilir ve yararlı olduğumuzu bildirmek için sayfamızın dışında yaptığımız her şey.
Bağlantılar, görünümler, satışlar, favoriler gibi şeyler. Bunlar hakkında biraz daha konuşacağız – bunlar platforma bağımlı.
Teknik optimizasyon: SEO profesyonellerinin arama motorlarının bir web sitesi bulmasını kolaylaştırmak için yaptığı tüm sahne arkası mühendisliği.
SEO nedir?
Orada bir sürü yanlış anlamalar var, bu yüzden her zaman SEO’nun ne DEĞİLDİR?

SEO trafik için ödeme yapmıyor. Bu tarz bir strateji bugün “siyah şapka” olarak kabul edilir ve hiçbir şekilde onu takip etmemesi şiddetle tavsiye edilir.
Organik arama trafiğinin aksine “ücretli trafik” hakkında bilgi alabilir veya duyabilirsiniz; ancak bu durumda ücretli trafik, PPC (Tıklama Başına Ödeme) reklamcılığı gibi organik olmayan yöntemlerle çekilen trafiğe işaret eder. Örneğin.
SEO bir aldatmaca değil. Bu, Google’ın hizmet şartlarına aykırı değildir. “Beyaz şapka” tarzında yapılırsa SEO tamamen kabul edilebilir ve normaldir. Birçok şirket buna güveniyor ve ona güveniyor. SEO çalışıyor.
SEO o kadar hızlı değil. Birçok insan buna yanlış şekilde atlıyor – SEO sonuçlarını hemen görmeyi bekliyorlar ve bu genellikle böyle değil.
SEO artık sadece Google için değil. İşletmenize bağlı olarak, Arama Motoru Optimizasyonu üzerinde yapmanız gereken bir dizi farklı platform var.
Ve en önemlisi, SEO o kadar da zor değil. Aslında, Arama Motoru Optimizasyonu’nun en sevdiğim yönü, bunu anladıktan sonra, gerçekten o kadar da zor değil.

SEO nasıl çalışır?
SEO’da öğrenmeyi ve çalışmayı planlıyorsanız, üç temel alanda çalışma yapacaksınız – birçok SEO sadece bunlardan yalnızca birinde uzmanlaşacaktır:
Belge Alaka Düzeyi
Belge alaka düzeyini anlamanın kolay yolu, SEO denkleminin her iki tarafına bakmaktır:

Kullanıcılara tam olarak aradıkları şeyi vermek ve ardından bu davranıştan para kazanmak için arama motorunun görevidir.
Öte yandan, SEO’ların müşterilerimizin neleri aradığını anlaması ve ardından onlar için harika, alakalı, kaliteli içerik oluşturması gerekir.
Arama motorları kullanıcılarına doğru cevabı vermeyi denemekle birlikte, bu kullanıcının aradığını anlamak ve arama motoru üzerinden bu cevabı vermek SEO’lar olarak bizim işimizdir.

Bu belge uygunluğuyla ilgili olan şey budur.

Artan Yetki
Geniş anlamda, artan otorite popülaritesi için bir eşanlamlıdır.

Bu genellikle optimizasyon yaptığınız platforma bağlıdır, ancak çoğu arama motorunda yetki, bağlantılar, tıklamalar veya diğer herhangi bir etkileşim türü üzerinden ölçülür.

Örneğin, YouTube gibi bir video platformuyuysa ve video sayısını veya video görüntülemenin uzunluğunu kullanarak otoriteyi artırırsanız ölçülür. Amazon gibi bir e-ticaret platformuysa, satışların sayısıyla ölçülebilir.

Bu gerçekten de platforma bağlıdır, ancak genel olarak, arama motorları en popüler belgelerin ne olduğunu anlamak ve daha sonra bunları en üstte göstermek zorundadır.

Teknik Optimizasyon
SEO’nun son parçası teknik optimizasyon.

Orada bir milyardan fazla web sitesi var (her biri yüzlerce, binlerce veya milyonlarca sayfa), bu da Google’ın ve diğer arama motorlarının endekslenmesini ve organize edilmesini inanılmaz derecede zorlaştırıyor.

Teknik optimizasyon, SEO’ların arama motorlarının bir web sitesi bulmasını kolaylaştırmak için yaptıkları her şeyden oluşur.

İletişim
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.